Jimmie Åkesson

Bio

Per Jimmie Åkesson, född 17 maj 1979 i Ivetofta församling i Skåne, är en svensk politiker. Han är partiledare för Sverigedemokraterna sedan 7 maj 2005 och riksdagsledamot sedan 2010, invald för Jönköpings läns valkrets. Av de nuvarande partiledarna i riksdagen är han den som har suttit längst.
Artikeln innehåller material från wikipedia Jimmie Åkesson, släppt under CC-BY-SA-3.0.

Votering

Antal röster
Färre
Fler
Färre
Fler
Ja
211 (6.6%)
Ja symbol
Ja symbol
Nej
146 (4.5%)
Nej symbol
Nej symbol
Avstå
95 (3%)
Avstå symbol
Avstå symbol
Frånvarande
2761 (85.9%)
Frånvarande symbol
Frånvarande symbol
Hur Jimmie röstar i förhållande till alla andra riksdagspolitiker. ? Hur Jimmie röstar i förhållande till sitt egna parti. ?
Helsida

Uppdrag

Roll Uppgift Från Till
LedamotKrigsdelegationen2022-10-112026-10-11
LedamotUtrikesnämnden2022-10-042026-09-29
Riksdagsledamot2022-09-262026-09-21
LedamotUtrikesnämnden2021-12-022022-10-02
LedamotKrigsdelegationen2018-10-092022-10-09
Riksdagsledamot2018-09-242022-09-26
Riksdagsledamot2015-04-012018-09-24
RiksdagsledamotFredrik Eriksson 2014-10-22 - 2014-12-21, Heidi Karlsson 2014-12-22 - 2015-03-31 Sjukledighet2014-10-222015-03-31
LedamotKrigsdelegationen2014-10-142018-10-09
Riksdagsledamot2014-09-292014-10-21
LedamotKrigsdelegationen2010-10-192014-10-14
Riksdagsledamot2010-10-042014-09-29
PartiledareSverigedemokraterna2005-05-07

Anförande

Avsnittsrubrik Protokoll Anf. nr: Datum
EU-politisk partiledardebatt 2022/23:21 47, 49, 51, 53, 55, 6, 57, 8, 59, 61, 63, 40, 42, 93, 44, 95, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 3, 58, 6, 61, 8, 63, 65, 27, 29, 40, 42, 44, 46, 48, 47, 50, 49, 52, 51, 54, 53, 56, 55, 58, 57, 59, 61, 61, 63, 63, 65, 93, 95, 3, 27, 29 2022-11-16
Prövning av förslag till statsminister 2022/23:9 7, 7, 4, 4, 7, 6, 4, 7, 4 2022-10-17
Särskild debatt med anledning av rapporten från de säkerhetspolitiska överläggningarna 2021/22:114 27, 3, 27, 3 2022-05-16
Ändringar i statens budget för 2022 - Ekonomiskt stöd och utrustning till Ukraina 2021/22:75 5, 5 2022-02-28
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsminister Stefan Löfven (S) 2020/21:145 5, 4, 5 2021-06-21
Partiledardebatt 2019/20:136 77, 63, 60, 51, 11, 6, 49, 66, 3, 79, 14, 65, 86, 62, 53, 13, 8, 51, 68, 80, 16, 15, 67, 64, 55, 96, 70, 17, 51, 69, 57, 33, 66, 72, 67, 39, 53, 71, 113, 59, 3, 73, 68, 69, 98, 117, 35, 75, 72, 99, 41, 55, 73, 61, 71, 100, 57, 75, 63, 14, 73, 59, 77, 65, 16, 75, 61, 79, 67, 99, 77, 66, 63, 6, 69, 14, 51, 31, 68, 65, 8, 71, 83, 31, 16, 53, 67, 3, 33, 55, 69, 56, 35, 30, 10, 16, 95, 57, 31, 71, 58, 37, 59, 33, 73, 60, 39, 61, 3, 75, 62, 41, 63, 77, 35, 64, 96, 43, 14, 65, 79, 66, 45, 23, 124, 16, 67, 3, 68, 47, 12, 25, 126, 65, 69, 43, 80, 70, 49, 59, 67, 71, 45, 3, 85, 72, 51, 52, 14, 82, 73, 47, 87, 74, 55, 54, 16, 75, 49, 76, 57, 56, 77, 51, 59, 58, 14, 79, 53, 103, 90, 3, 61, 60, 73, 16, 3, 55, 58, 63, 62, 104, 106, 57, 47, 65, 64, 96, 118, 59, 56, 49, 67, 66, 43, 87, 61, 58, 51, 69, 68, 45, 89, 115, 63, 60, 53, 71, 70, 3, 47, 14, 137, 65, 62, 55, 73, 72, 3, 49, 3, 16, 139, 67, 64, 57, 75, 51, 69, 27, 37, 66, 59, 37, 53, 71, 29, 68, 61, 80, 55, 102, 70, 63, 63, 107, 46, 78, 3, 57, 23, 14, 12, 72, 65, 59, 25, 16, 14, 91, 39, 74, 67, 12, 61, 4, 124, 56, 19, 71, 98, 16, 137, 41, 76, 63, 56, 139, 65, 58, 67, 60, 14, 69, 62, 56, 3, 16, 56, 71, 64, 21, 15, 51, 88, 58, 48, 48, 66, 87, 39, 17, 53, 60, 50, 68, 89, 41, 55, 62, 52, 84, 77, 97, 103, 92, 77, 70, 43, 57, 64, 54, 79, 72, 45, 59, 14, 56, 3, 74, 47, 67, 61, 16, 58, 37, 76, 49, 94, 69, 57, 63, 128, 60, 65, 90, 58, 39, 51, 71, 38, 65, 130, 130, 62, 43, 41, 73, 67, 132, 55, 3, 64, 45, 105, 43, 102, 75, 69, 57, 47, 45, 77, 71, 59, 49, 89, 47, 11, 34, 35, 12, 14, 92, 99, 73, 61, 118, 51, 49, 75, 63, 53, 40, 51, 77, 65, 55, 42, 53, 14, 11, 79, 67, 66, 57, 100, 47, 55, 16, 3, 56, 102, 69, 68, 94, 59, 49, 57, 58, 104, 71, 85, 61, 27, 78, 51, 39, 60, 73, 63, 29, 53, 41, 62, 75, 55, 52, 101, 82, 93, 66, 64, 57, 54, 68, 66, 3, 14, 59, 56, 68, 16, 61, 58, 104, 88, 70, 130, 63, 60, 51, 101, 72, 132, 65, 62, 53, 74, 6, 67, 64, 55, 76, 8, 66, 4, 14, 57, 68, 88, 37, 17, 91, 42, 93, 101, 16, 59, 48, 70, 61, 50, 72, 63, 52, 74, 65, 54, 68, 101, 100, 76, 67, 56, 15, 78, 69, 58, 17, 78, 61, 10, 80, 71, 60, 73, 62, 34, 140, 55, 94, 59, 33, 16, 15, 75, 64, 142, 57, 59, 31, 61, 95, 79, 102, 66, 35, 94, 84, 99, 97, 91, 40, 103, 98, 32, 70, 98, 50, 94, 100, 10, 36, 93, 92, 92, 90, 12, 80, 28, 63, 97, 90, 97, 84, 107, 95, 103, 90, 87, 86, 13, 88, 48, 35, 57, 95, 14, 100, 37, 86, 98, 92, 13, 115, 32, 12, 10, 10, 99, 105, 78, 33, 63, 105, 3, 65, 43, 67, 153, 55, 45, 69, 155, 57, 47, 71, 43, 59, 49, 73, 40, 45, 61, 51, 75, 42, 6, 47, 63, 53, 8, 49, 65, 55, 51, 67, 3, 57, 53, 69, 59, 3, 55, 71, 61, 52, 57, 73, 63, 54, 59, 75, 27, 56, 12, 66, 61, 29, 58, 68, 63, 23, 60, 65, 25, 14, 62, 67, 16, 4, 64, 3, 66, 68, 3, 73, 3, 70, 75, 72, 74, 108, 15, 14, 76, 48, 110, 17, 3, 16, 50, 14, 43, 3, 52, 16, 37, 45, 54, 3, 39, 47, 56, 41, 49, 58, 43, 51, 108, 14, 60, 23, 45, 53, 110, 16, 62, 25, 47, 55, 64, 49, 57, 14, 51, 59, 105, 16, 3, 3, 53, 61, 55, 63, 23, 57, 65, 25, 55, 67, 57, 39, 69, 59, 41, 14, 71, 14, 61, 43, 16, 16, 63, 45, 52, 65, 47, 54, 67, 49, 3, 39, 56, 69, 55, 51, 3, 4, 41, 58, 71, 39, 57, 124, 43, 60, 73, 41, 59, 56, 47, 126, 45, 62, 75, 61, 58, 49, 47, 64 2020-06-10
Partiledardebatt med anledning av val till Europaparlamentet 2018/19:88 4, 15, 17, 41, 43, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 84, 86, 113, 115, 148, 150 2019-05-08
Prövning av förslaget till statsminister 2018/19:16 8 2018-11-14
Statsministeromröstning 2018/19:2 3 2018-09-25
Statsministerns frågestund 2016/17:30 20, 22, 10, 19, 12, 29, 21, 31, 10, 12, 29, 31, 32, 34, 10, 12, 32, 34, 40, 23, 42, 25, 32, 34, 94, 96, 5, 7, 25, 27, 42, 44, 35, 37, 40, 42, 23, 25, 19, 21, 19, 5, 21, 7, 14, 16 2016-11-17
Aktuell debatt om Sveriges säkerhetspolitiska situation 2016/17:14 85, 93, 101 2016-10-13
Aktuell debatt om vägen in på arbetsmarknaden 2015/16:81 4, 12, 20 2016-03-16
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot finansminister Magdalena Andersson (S) 2015/16:16 4 2015-10-20
Prövning av förslaget om statsminister 2014/15:5 5 2014-10-02
Partiledardebatt inför Europaparlamentsvalet snabbprotokoll 110, 90, 33, 12, 98, 100, 108, 58, 31, 102, 119, 10, 92, 106, 56, 104, 77, 79, 117 2014-05-07
Aktuell debatt: Oroligheter i storstädernas förorter snabbprotokoll 39, 17, 23, 31 2013-05-31
Oroligheter i förorter snabbprotokoll 45, 47 2013-05-23
Brottspåföljder snabbprotokoll 48, 46 2013-02-21
EU som federal statsbildning snabbprotokoll 42, 44 2012-10-25
Aktuell debatt: Polisen protokoll 15, 1, 23, 7 2012-05-11
Brottsbekämpningen protokoll 33, 35 2012-04-26
Ensamkommande flyktingbarn protokoll 38, 40 2012-03-29
Kriminaliteten i Malmö protokoll 30, 28 2012-02-02
Stasiarkiven protokoll 47, 49 2011-10-27
Jobbskatteavdragen snabbprotokoll 39, 41 2011-04-28
Aktuell debatt: Svensk migrationspolitik snabbprotokoll 3, 19, 1, 11 2011-03-30
Papperslösas tillgång till svensk välfärd snabbprotokoll 62, 60 2011-03-17
Aktuell debatt: Våldsbejakande extremism snabbprotokoll 19, 3, 1, 11 2011-01-26
Likhet inför lagen snabbprotokoll 34, 36 2010-12-09
En reformerad grundlag (vilande grundlagsbeslut, m.m.) snabbprotokoll 15, 7, 9, 20, 11, 22, 41, 17, 39 2010-11-24
Reglerna för arbetskraftsinvandring protokoll 14, 12 2010-11-11

Twitterflöde

Nyheter

Javascript stöd saknas eller inte aktiverat.

Forum

Login

Jimmie Åkesson

  • Detta ämne har 1 deltagare och 0 svar.
Visar 1 inlägg (av 1 totalt)
Visar 1 inlägg (av 1 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.