Sara Seppälä

Votering

Antal röster
Färre
Fler
Färre
Fler
Ja
439 (20.4%)
Ja symbol
Ja symbol
Nej
328 (15.3%)
Nej symbol
Nej symbol
Avstå
167 (7.8%)
Avstå symbol
Avstå symbol
Frånvarande
1215 (56.5%)
Frånvarande symbol
Frånvarande symbol
Hur Sara röstar i förhållande till alla andra riksdagspolitiker. ? Hur Sara röstar i förhållande till sitt egna parti. ?
Helsida

Uppdrag

Roll Uppgift Från Till
Riksdagsledamot2023-06-012026-09-21
SuppleantUtrikesutskottet2023-04-182026-09-21
SuppleantArbetsmarknadsutskottet2023-04-182026-09-21
SuppleantNäringsutskottet2023-04-012026-09-21
Riksdagsledamot2023-04-012026-09-21
RiksdagsledamotRasmus Giertz 2022-09-26 - 2022-12-312022-12-312026-09-21
RiksdagsledamotStefan Plath 2022-01-19 - 2022-09-262022-09-262026-09-21
RiksdagsledamotStefan Plath 2022-01-19 - 2022-09-26, Rasmus Giertz 2022-09-26 - 2022-12-31 Föräldraledighet2022-09-262022-12-31
RiksdagsledamotStefan Plath 2022-01-19 - 2022-09-26, Rasmus Giertz 2022-09-26 - 2023-05-31 Föräldraledighet2022-09-262023-05-31
RiksdagsledamotStefan Plath 2022-01-19 - 2022-09-26, Rasmus Giertz 2022-09-26 - 2023-01-17, Daniel Lönn 2023-01-18 - 2023-03-31 Föräldraledighet2022-09-262023-03-31
RiksdagsledamotStefan Plath 2022-01-19 - 2022-09-26, Rasmus Giertz 2022-09-26 - 2023-01-17, Daniel Lönn 2023-01-18 - 2023-05-31 Föräldraledighet2022-09-262023-05-31
Riksdagsledamot2022-01-242022-09-26
RiksdagsledamotStefan Plath 2021-09-27 - 2022-01-19, Stefan Plath 2022-01-19 - 2022-09-26 Föräldraledighet2022-01-192022-09-26
Riksdagsledamot2021-12-272022-09-26
Riksdagsledamot2021-12-132022-09-26
Riksdagsledamot2021-11-052022-09-26
RiksdagsledamotStefan Plath 2021-09-27 - 2021-11-04 Sjukledighet2021-09-242021-11-04
RiksdagsledamotStefan Plath 2021-09-27 - 2021-12-12 Sjukledighet2021-09-242021-12-12
RiksdagsledamotStefan Plath 2021-09-27 - 2021-12-26 Sjukledighet2021-09-242021-12-26
RiksdagsledamotStefan Plath 2021-09-27 - 2022-01-19 Sjukledighet2021-09-242022-01-19
RiksdagsledamotStefan Plath 2021-09-27 - 2022-01-23 Sjukledighet2021-09-242022-01-23
SuppleantSammansatta utrikes- och försvarsutskottet2021-03-182021-04-21
SuppleantSammansatta utrikes- och försvarsutskottet2020-11-102020-12-15
SuppleantUtrikesutskottet2020-09-072022-09-26
SuppleantFinansutskottet2020-03-202022-09-26
SuppleantFörsvarsutskottet2020-03-202020-09-03
SuppleantEU-nämnden2020-03-182022-10-04
SuppleantSkatteutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantSocialutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantTrafikutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantJustitieutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantNäringsutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantUtbildningsutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantKonstitutionsutskottet2020-03-182020-09-03
SuppleantSocialförsäkringsutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantMiljö- och jordbruksutskottet2020-03-182022-09-26
SuppleantCivilutskottet2019-06-182022-09-26
SuppleantSammansatta utrikes- och försvarsutskottet2019-05-092019-06-12
DeputeradSammansatta utrikes- och försvarsutskottet2018-11-152018-12-05
SuppleantKulturutskottet2018-10-092022-09-26
SuppleantFörsvarsutskottet2018-10-092019-06-18
SuppleantUtrikesutskottet2018-10-022020-09-06
SuppleantArbetsmarknadsutskottet2018-10-022022-09-26
Riksdagsledamot2018-09-242021-09-24

Anförande

Avsnittsrubrik Protokoll Anf. nr: Datum
Svar på interpellationerna 2020/21:654 och 655 om agerande mot tvångsgifte 2020/21:125 3, 6, 9, 3, 6, 9 2021-05-21
Svar på interpellationerna 2020/21:429 och 465 om Josep Borrells resa till Moskva 2020/21:82 52, 57, 52, 57 2021-02-23
Svar på interpellation 2020/21:225 om barnets rätt till tanke, samvets- och religionsfrihet 2020/21:65 59, 61, 63 2021-01-15
Svar på interpellation 2020/21:225 om barns rätt till tanke, samvets- och religionsfrihet 2020/21:65 59, 61, 63 2021-01-15
Svar på interpellation 2020/21:232 om förebyggande av könsstympning och barnäktenskap 2020/21:65 73, 75, 77, 73, 75, 77 2021-01-15
Svar på interpellation 2020/21:100 om nationell statistik om hedersrelaterat våld och förtryck 2020/21:35 53, 55, 57, 53, 55, 57 2020-11-13
Svar på interpellationerna 2020/21:12 och 13 om månggiften i Sverige 2020/21:15 3, 6, 10, 3, 6, 10 2020-09-25
Utrikespolitisk debatt 2019/20:73 149, 148, 150, 152, 148, 154, 150, 156, 152, 158, 154, 160, 156, 158, 160, 155, 149 2020-02-12
Svar på interpellation 2019/20:272 om ytterligare insatser mot våld och hedersrelaterat förtryck mot barn 2019/20:68 10, 13, 10, 13 2020-02-04
Svar på interpellationerna 2019/20:211 och 212 om bortförda barn som utsätts för hedersbrott 2019/20:66 16, 19, 22, 16, 19, 22, 16, 19, 22 2020-01-30
Sveriges feministiska utrikespolitik 2019/20:62 50, 50 2020-01-22
Svar på interpellation 2019/20:185 om åtgärder mot uppfostringsresor 2019/20:57 9, 11, 13, 9, 11, 13 2020-01-14
Svar på interpellationerna 2019/20:54 och 55 om tvångsäktenskap samt förtryck och våld i hederns namn 2019/20:27 21, 23, 25, 21, 23, 25 2019-11-05
Frågestund 2019/20:3 59, 61, 47, 91, 93, 91, 93, 47 2019-09-12
Svar på interpellation 2018/19:165 om barn som förs utomlands för äktenskap 2018/19:98 2, 4, 6 2019-06-03
Allmänpolitisk debatt (forts. från prot. 7) 2018/19:8 340 2018-10-17

Nyheter

Javascript stöd saknas eller inte aktiverat.

Forum

Login

Sara Seppälä

  • Detta ämne har 1 deltagare och 0 svar.
Visar 1 inlägg (av 1 totalt)
Visar 1 inlägg (av 1 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.